Karta kredytowa to popularny instrument finansowy dostępny w ofercie większości banków. Czym jest w praktyce i w jakich okolicznościach warto po nią sięgnąć? Podpowiadamy.
Korzystanie z kart kredytowych często wzbudza skrajne emocje. Zdaniem części osób takie produkty sprzyjają nadmiernemu zadłużaniu. Inni postrzegają kartę jako skuteczny sposób na zbudowanie finansowego bezpieczeństwa i… najtańszy kredyt na rynku. Czym jest w praktyce karta kredytowa i czy warto ją wyrobić?
Co to jest karta kredytowa?
Karta kredytowa to rodzaj kredytu bankowego. W przeciwieństwie do tradycyjnych kredytów wypłacanych przelewem na konto przybiera formę limitu środków. Jego wysokość określa bank na podstawie danych zawartych we wniosku kredytowym oraz dodatkowych dokumentach. Karta kredytowa nie jest powiązana z kontem osobistym, a do jej obsługi bank tworzy specjalne konto techniczne.
Karta kredytowa — sposób na niedrogi kredyt
Ogromną zaletą korzystania z karty kredytowej jest możliwość pożyczenia pieniędzy na atrakcyjnych finansowo warunkach. Jeśli spłacisz zadłużenie w trakcie trwania okresu bezodsetkowego, bank nie naliczy odsetek. Choć wizja taniego pożyczenia pieniędzy dla wielu osób jest bardzo kusząca, sięgnięcie po kartę kredytową nie zawsze okaże się dobrym rozwiązaniem. W jakich okolicznościach warto o nią wnioskować?
Czy warto wyrobić kartę kredytową?
Przed podjęciem decyzji o złożeniu wniosku kredytowego warto pamiętać, że karta kredytowa jest rodzajem kredytu. Każdą wykorzystaną w ramach limitu złotówkę będziesz musiał więc zwrócić bankowi. Jeśli Twoja sytuacja finansowa jest stabilna, masz kontrolę nad swoim stanem konta i nie masz skłonności do nadmiernego zadłużania, karta kredytowa okaże się realnym wsparciem w codziennych wydatkach. Dzięki niej w ciągu zaledwie kilku chwil zapłacisz za zakupy w stacjonarnych i internetowych sklepach, zarezerwujesz bilet na samolot czy nocleg w hotelu na drugim końcu globu. Karta okaże się także ogromnym wsparciem w obliczu nieprzewidzianych wydatków. Świadomość, że w każdej chwili masz pod ręką kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy złotych, zwiększy Twoje finansowe bezpieczeństwo. Jeśli jednak chcesz potraktować kartę jako tratwę ratunkową dla potężnie już nadwyrężonego budżetu — nie rób tego. Nie masz pewności, że zdołasz regularnie spłacać kartę? Decyzja o jej wyrobieniu może przynieść Ci zdecydowanie więcej szkody niż pożytku, obciążyć Twoje konto, narazić na dodatkowy stres i pogorszenie historii kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej.
Jak znaleźć najlepszą kartę kredytową?
Jesteś pewien, że chcesz wnioskować o kredyt na karcie? Zanim złożysz wniosek, porównaj oferty dostępne w różnych bankach. Dzięki temu znajdziesz tę, która precyzyjnie odpowie na Twoje potrzeby. Na jakie elementy warto zwrócić uwagę?
- Długość okresu bezodsetkowego. W zależności od banku okres bezodsetkowy trwa z reguły od 47 do 54 dni. Im dłuższy wybierzesz, tym więcej będziesz miał czasu na spłatę limitu bez odsetek.
Wysokość opłat za wydanie i obsługę karty. Nie mniej ważna od długości trwania okresu bezodsetkowego jest wysokość opłat za wydanie i obsługę karty. Idealnie, gdyby bank nie pobierał ich za obie czynności. - Możliwość wnioskowania o kartę przez internet. Karta kredytowa od ręki? Choć bank musi sprawdzić Twoją zdolność kredytową, składając dokumenty online, oszczędzisz sporo czasu. A ten jest dziś równie cenny co pieniądze.
- Dodatkowe korzyści dla kredytobiorców. Aby sprostać oczekiwaniom współczesnych klientów, banki nie poprzestają na rezygnacji z opłat za wydanie i obsługę karty. Wiele z nich oferuje swoim klientom także dodatkowe korzyści. Zazwyczaj są to darmowe ubezpieczenia, np. assistance, zniżki u partnerów banku lub możliwość uzyskania zwrotu części wydanych w partnerskich placówkach środków.
Karta kredytowa to użyteczne narzędzie, które pomoże Ci zachować finansową płynność i wygodnie finansować wydatki — codzienne i wyjątkowe. Użytkowana w racjonalny, dojrzały sposób wesprze Twój budżet i pomoże jeszcze lepiej zarządzać finansami.
Źródło: https://direct.money.pl/karty-kredytowe
Dodaj komentarz