Dlaczego złoto to dobra lokata kapitału?

Złoto od tysięcy lat jest nierozerwalnie wplecione w kulturę i sztukę niemal wszystkich narodów. Złote monety były bite i używane jako waluta już w 550 r. p.n.e., ale kruszec był znany i akceptowany jako symbol bogactwa i wysokiego statusu społecznego na długo przed użyciem go jako waluty – już w starożytności egipscy faraonowie chowani byli ze swoim złotem, by nawet po śmierci towarzyszyło im jako atrybut władzy.
Trwała wartość złota

Społeczeństwa postrzegały złoto jako sposób na przekazanie i zachowanie swojego bogactwa z pokolenia na pokolenie, przypisując mu ogromne znaczenie i tym samym utrwalając jego wartość. Od czasów starożytnych ceniono unikalne właściwości metalu szlachetnego. Złoto nie podlega korozji i jest praktycznie niezniszczalne; może być topione nad zwykłym płomieniem, co ułatwia pracę z nim i wybijanie monet. Jednak to dopiero pod koniec XIX wieku złoto zyskało na znaczeniu we współczesnych finansach, a pod koniec II wojny światowej państwa alianckie przyjęły parytet złota, który był pierwszym takim systemem kierowanym przez rządy państw. Polegał na ustaleniu wartości waluty danego kraju w stosunku do ceny złota. Od tego czasu standard złota był porzucany i ponownie przyjmowany w wielu krajach, aż w końcu został zastąpiony przez waluty fiat w 1971 roku.

Zabezpieczenie przed inflacją

Z historycznego punktu widzenia, królewski kruszec jest doskonałym zabezpieczeniem przed inflacją i ochroną oszczędności, ponieważ cena złota ma tendencję do wzrostu, gdy inflacja podnosi koszty życia. Od dziesiątek lat inwestorzy obserwują gwałtowne spadki na giełdzie i wzrost cen metalu szlachetnego w latach wysokiej inflacji. Jest to spowodowane tym, że kiedy waluta fiat traci swoją siłę nabywczą na skutek inflacji, złoto ma tendencję do bycia wycenianym w tych jednostkach walutowych, a zatem ma tendencję do wzrostu cen wraz z innymi towarami i usługami.

Niepewność geopolityczna

Złoto zachowuje swoją wartość nie tylko w czasach niepewności finansowej, ale także w czasach potencjalnych konfliktów politycznych oraz gospodarczych recesji.

Jest często nazywane „towarem kryzysowym”, ponieważ ludzie uciekają do jego względnego bezpieczeństwa, gdy wzrasta napięcie na świecie. Cena złota często wzrasta wprost proporcjonalnie do zawirowań na płaszczyźnie politycznej, gdy zaufanie do rządów jest niskie.

Dywersyfikacja portfela

Zrównoważony portfel inwestycyjny powinien zarabiać w każdym okresie i zawierać aktywa dywersyfikacyjne, które są ze sobą nisko skorelowane. Złoto historycznie ma negatywną korelację z rynkiem akcji i innymi instrumentami finansowymi, zatem posiadanie złota wraz z akcjami i obligacjami w portfelu sprzyja zmniejszeniu ogólnego ryzyka przed spadkami na rynku akcji.  Choć cena złota może być zmienna w krótkim okresie, kruszec zawsze utrzymywał swoją wartość w długim terminie.

Zakup i sprzedaż złota

Decydując się na alokację kapitału w królewski metal, popularnym produktem dla inwestorów wszystkich typów jest złoto inwestycyjne w postaci sztabek lokacyjnych i monet bulionowych.  Złotem inwestycyjnym nazywamy produkty wykonane ze złota najwyższej próby, w przypadku monet jest to minimum 90% stopu czystego złota, a w przypadku sztabek 95%.  Warto przy tym pamiętać, że złoto inwestycyjne zwolnione jest z podatku VAT z art. 122, nie podlega też podatkowi od zysków kapitałowych, czyli gdy inwestycja trwa dłużej niż sześć miesięcy.

Inwestorzy mogą nabyć fizyczną formę złota od dealerów metali szlachetnych w internecie lub osobiście, a także w bankach lub domach maklerskich. Bardzo istotnym jest wybór sprawdzonego dostawcy, który do zakupionego towaru dołączy certyfikat potwierdzający autentyczność złota.

Złoto certyfikowane a także tzw. złom można z łatwością też sprzedać, z uwagi na duży popyt oraz podaż. Jeśli posiadasz złoto, które chciałbyś sprzedać, warto odwiedzić stronę firmy https://zlotagotowka.pl/, która zajmuje się obrotem metali szlachetnych na polskim rynku od 2013 roku. Dzięki niskim kosztom i unikaniu pośredników oferuje najwyższe ceny za sprzedawane złoto.

Anonimowość zakupu

Dodatkowym atutem alokacji kapitału w złoto jest możliwość zachowania anonimowości nabywcy, jeśli zakup kruszcu nie przekracza kwoty 15 tys. euro. Choć rynek złota jest rynkiem regulowanym, transakcje do tej kwoty nie wymagają rejestracji i przekazania dotyczących jej informacji (przede wszystkim imienia i nazwiska kupującego) Generalnemu Inspektorowi Informacji Finansowej. Wynika to z Ustawy o przeciwdziałaniu wprowadzaniu do obrotu finansowego wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł.