Fundusze typu ETF nie bez powodu cieszą się uznaniem wśród osób zainteresowanych giełdą – zwłaszcza w przypadku inwestorów pasywnych. Jakie fundusze są notowane na warszawskiej GPW?
Fundusze ETF: wygodne, pasywne inwestowanie
Na początek warto zaznaczyć kilka kluczowych cech funduszy ETF. Najistotniejszą kwestią jest sposób ich działania: choć wartość funduszy zależy przeważnie od indeksów giełdowych, są one dostępne w standardowym obrocie giełdowym. Oznacza to, że inwestorzy mogą w każdym momencie zakupić lub sprzedać swoje udziały. W efekcie można liczyć na dość dużą elastyczność, która łączy się ze stabilnością związaną z inwestowaniem w fundusze.
Mimo że fundusze ETF pozwalają na wygodny obrót udziałami, wolumen transakcji jest przeważnie dość mały. Wynika to z faktu, że są one wykorzystywane głównie przez pasywnych inwestorów – najczęściej jest to element strategii typu „ustaw i zapomnij”. To z kolei efekt charakterystyki konkretnych funduszy: najpopularniejsze z nich odwzorowują największe indeksy giełdowe, które przeważnie odnotowują stabilny wzrost na przestrzeni kilku lub kilkunastu lat.
Gdzie inwestować w fundusze typu ETF?
W przypadku funduszy notowanych na warszawskiej GPW zakup i sprzedaż udziałów jest możliwy u praktycznie każdego brokera działającego w Polsce. Należy jednak zaznaczyć, że mimo stałego wzrostu dostępności takich propozycji nadal jest to dość ograniczony wybór ETF-ów. Nie brakuje jednak platform, które zapewniają więcej możliwości pod względem inwestowania w fundusze ETF – zagraniczne rynki są oferowane m.in. w banku Saxo.
ETF-y na warszawskiej GPW: krótka historia
Warto zaznaczyć, że ETF-y na polskiej giełdzie pojawiły się stosunkowo dawno – pierwszy instrument tego typu był oferowany dopiero w 2010 roku i odwzorowywał kurs indeksu WIG20. Od tego czasu ich wybór stopniowo się zwiększa, a w 2022 roku w aktualnym zestawieniu znalazły się dwie nowe pozycje zarządzane przez firmę Beta Securities. Aktualnie polscy inwestorzy mogą zatem obracać udziałami w 11 różnych funduszach – około połowa z nich skupia się na warszawskiej giełdzie.
Fundusze S&P 500 i DAX od firmy Lyxor
Luksemburska firma Lyxor jest odpowiedzialna za zarządzanie funduszami ETF obejmującymi dwa spośród najważniejszych zagranicznych indeksów: amerykańskiego S&P 500 oraz niemieckiego DAX. Przez długi czas Lyxor obsługiwał także wspomniany już fundusz na WIG20, który został wycofany w kwietniu 2021.
ETF-y bazujące na polskich indeksach
Dla wielu inwestorów z Polski szczególnie interesujące będą fundusze typu ETF odwzorowujące kursy najważniejszych indeksów GPW. Mowa przede wszystkim na ETF-ach na WIG20 i mWIG40, a także WIG20lev, WIG20short i WIG-Tech. Wszystkie z nich skupiają się na odwzorowaniu sytuacji konkretnych grup polskich spółek, przez co mogą stanowić dobry benchmark lokalnego rynku.
Nowe fundusze od Beta Securities
W roku 2022 na GPW pojawiły się dwie nowe pozycje zarządzane przez Beta Securities. Mowa o funduszu na indeks sWIG80TR, a także o dość interesującym ETF-ie na obligacje skarbowe – to pierwszy instrument tego typu w Polsce. Warto wspomnieć, że obligacje cieszą się wśród polskich inwestorów dość dużą popularnością, co było głównym powodem wprowadzenia takiego rozwiązania na GPW. W najbliższych latach oferta ETF-ów będzie prawdopodobnie stopniowo rosnąć, otwierając nowe możliwości przed inwestorami z Polski.
Dodaj komentarz