Pożyczka hipoteczna to pożyczka na spłatę innych zobowiązań finansowych: kredytów gotówkowych, pożyczek ratalnych, zadłużenia na kartach kredytowych i debetowych. Jak działa w praktyce i kto może po nią sięgnąć? Podpowiadamy.
W październiku 2021 roku Rada Polityki Pieniężnej po raz pierwszy od lat zdecydowała o podniesieniu stóp procentowych. W ciągu kolejnych miesięcy stopy procentowe wzrosły jeszcze kilkukrotnie, a zdaniem ekspertów to nie koniec podwyżek. Efektem takiego stanu rzeczy jest wzrost wskaźnika WIBOR, a co za tym idzie – wzrost rat kredytów i pożyczek ze zmiennym oprocentowaniem. Jeśli Twój budżet boleśnie odczuł podwyżki stóp procentowych, a terminowe regulowanie rat aktualnie posiadanych kredytów i pożyczek stało się prawdziwym wyzwaniem, sięgnij po pożyczkę konsolidacyjną. Czym jest w praktyce?
Lekarstwo na wyższe koszty – pożyczka konsolidacyjna
Pożyczka konsolidacyjna to pożyczka na spłatę innych zobowiązań finansowych. Mogą być to pożyczki gotówkowe, ratalne, kredyty samochodowe czy zadłużenie na kartach kredytowych i debetowych. Sięgając po konsolidację, zastąpisz kilka aktualnie spłacanych rat jedną, niższą ratą pożyczki konsolidacyjnej. Dzięki temu Twój budżet odetchnie z ulgą, a Ty zminimalizujesz stres towarzyszący napiętej sytuacji finansowej.
Jak działa pożyczka konsolidacyjna?
Uzyskanie jak najniższej raty pożyczki konsolidacyjnej odbywa się poprzez wydłużenie okresu kredytowania względem pierwotnych zobowiązań kredytowych. Choć dłuższy okres kredytowania może (choć wcale nie musi) oznaczać minimalnie podwyższone koszty, warto je ponieść. Dlaczego? Biorąc pod uwagę prognozy ekspertów, przed nami kolejne podwyżki stóp procentowych, które przełożą się na dodatkowe wzrosty rat kredytów. Jeśli już dziś spłacasz swoje zobowiązania z dużym trudem, dodatkowe obciążenie może potężnie zachwiać Twoim budżetem, skutkując opóźnieniami w spłacie. Naturalną konsekwencją nieterminowego regulowania rat będzie pogorszenie historii kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej oraz nieprzyjemna i stresująca procedura windykacyjna. W takich okolicznościach zdecydowanie lepiej dmuchać na zimne, eliminując ich ryzyko już na starcie.
Kto może sięgnąć po konsolidację długów?
Konsolidacja pożyczek i kredytów jest dostępna dla osób pełnoletnich, posiadających pełną zdolność do czynności prawnych i wymaganą przez kredytodawcę zdolność kredytową – zdolność do spłaty zaciągniętego zobowiązania w wyznaczonych w harmonogramie terminach. Aby otrzymać pożyczkę, niezbędne jest nie tylko wypełnienie wniosku i dostarczenie pożyczkodawcy dokumentów potwierdzających dochód, ale przedstawienie także tych obrazujących salda konsolidowanych produktów finansowych. Transfer środków z pożyczki odbywa się bowiem pomiędzy instytucjami finansowymi, bez udziału rachunku osobistego pożyczkobiorcy.
Jak wybrać najlepszą pożyczkę konsolidacyjną?
Aby pożyczka konsolidacyjna okazała się realnym wsparciem i nie obciążyła nadmiernie budżetu, przed wyborem tej jedynej warto dokładnie porównać szczegóły dostępnych na rynku ofert, opierając analizę przede wszystkim na:
- Dobra pożyczka konsolidacyjna nie może być droga. Zanim zawrzesz umowę z pożyczkodawcą, zwróć uwagę na wskaźnik RRSO – rzeczywistą roczną stopę procentową. To właśnie on, nie oprocentowanie precyzyjnie zobrazuje, ile w praktyce zapłacisz za każdą pożyczoną złotówkę;
- dostępnych kwotach. Jeśli chcesz skonsolidować kilka pożyczek i kredytów, wyselekcjonuj pożyczkodawców oferujących adekwatną do kwoty zobowiązań kwotę pożyczki. Sięgając po pożyczkę konsolidacyjną FIT w Kasie Stefczyka (RRSO: 6,22%), będziesz miał do dyspozycji aż 160 000 zł;
- okresie spłaty. Jeśli zależy Ci na tym, aby płacić jak najniższą ratę, wybierz kredyt konsolidacyjny z dłuższym okresem spłaty;
- możliwość odroczenia terminu spłaty pierwszej raty. Czasem zdarza się, że konieczność terminowego uregulowania rat pożyczek i kredytów nadaje innym zobowiązaniom niższy priorytet, nierzadko powodując zadłużenie, np. w spółdzielni mieszkaniowej czy u dostawcy prądu. Aby wyjść na finansową prostą i spłacić wszystkie przysłowiowe ogony, wybierz pożyczkę z odroczoną pierwszą ratą. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskasz co najmniej kilkadziesiąt dni na regenerację swoich finansów.
Pożyczka konsolidacyjna to skuteczny sposób na odciążenie budżetu i zdjęcie z siebie psychicznego ciężaru zadłużenia. Jeśli Twój budżet jest bardzo napięty, a spłata rat kredytów i pożyczek z miesiąca na miesiąc staje się trudniejsza, sięgniecie po konsolidację to najlepsze rozwiązanie, także w długofalowej perspektywie.
Źródło:
https://www.money.pl/gospodarka/ranking-kredytow-i-pozyczek-konsolidacyjnych-6616561467062401a.html
Dodaj komentarz